W 1000s DO LASU

W ramach wrocławskiego programu mikroGRANTY ESK2016 stworzyliśmy wspólnie przyrodniczą grę terenową, landart/formę przestrzenną pt. „Brama do lasu” oraz leśne siedzisko „Przekrój Lasu”.  Jest to symboliczna opowieść i połączenie Lasu Tysiąclecia i tworzącego się naprzeciwko niego Parku Tysiąclecia. Czytaj dalej W 1000s DO LASU

Pakt Ślężański

Wrocławska rzeka Ślęza to rzeka tożsamości Śląska, jak mówi autorka paktu Alina Drapella-Hermansdorfer. Jest to też rzeka łącząca dwie części Parku Tysiąclecia – leśną i rekreacyjną. O jej ochronę i atrakcyjność zadbają teraz wrocławskie osiedla, które niedawno podpisały Pakt Ślężański.
– Udało się nam zgromadzić ludzi których połączył wspólny cel – mówi Dobrosława Binkowska Przewodnicząca Zarządu Osiedle Oporów.
Ta grupa ludzi to Radni Zarządów 5 osiedli wrocławskich znajdujących się wzdłuż korytarza ekologicznego rzeki Ślęzy, chętnych do wspólnego działania.
– Naszym zamierzeniem jest zadbanie o rzekę, będziemy animować nadbrzeże rzeki i tam wyciągać z domów ludzi.
– Od dawna widzimy, że ta rzeka płynie obok nas, a mało kto o niej pamięta – mówi autorka paktu Alina Drapella-Hermansdorfer.

Czytaj dalej Pakt Ślężański

Nowe szlaki


Jakiś czas temu w parku pojawiła się nowa ścieżka przecinająca go na dwie równe połowy, dzięki temu znacznie zwiększyła się dostępność terenu.  Aleja została zainicjowana przez grupę doprzodu i powstała przy współpracy z wrocławskim Zarządem Zieleni Miejskiej w ramach programu mikroGRANTY ESK 2016. Jak myślicie, dokąd prowadzi? Przekonajcie się podczas jesiennych spacerów 🙂 Mamy nadzieję, że zostanie z nami na stałe.

 

Dzień Miłosierdzia

Dzień Miłosierdzia w Parku Tysiąclecia.

Dla podróżujących do Krakowa uczestników Światowych Dni Młodzieży, w kilku miejscach Wrocławia zostaje zorganizowana akcja “Miejsce Pojednania”. Na Polanę Spotkań dociera część grup goszczących w parafiach położonych w zachodniej części miasta. Wielobarwny tłum młodych ludzi z różnych części świata modli się wspólnie i śpiewa, po czym rozpoczynają warsztaty poświęcone szeroko rozumianej potrzebie pojednania. Na kolorowych kartkach wypisują kojarzące się z tym hasła. Wiedząc, że za chwilę kartki zawisną na drzewach, niektórzy zaczynają dostrzegać problem  pojednania człowieka z przyrodą. Na zakończenie jedni sadzą róże wzdłuż głównej alei, inni zaś mocują kartki z hasłami w lasku brzozowym przy wejściu na polanę. Drzewa zakwitają na żółto, czerwono, niebiesko. Na tle błękitnego nieba można odczytać przesłanie pokoju i dobroci. Urbi et orbi. Miastu i światu. Ostatnim punktem programu jest umieszczenie kamyków w otworach kamienia pamiątkowego. Na symbolicznej mapie wrocławskich miejsc spotkań oznacza on Ostrów Tumski. Przedstawiciele poszczególnych grup pozostawiają tu jeszcze jeden ślad swego pobytu. Za rok lub dwa posadzone przez nich miododajne róże pomarszczone zaczną karmić pszczoły i ptaki, przy kamiennych stołach już biesiadują całe rodziny, brzozy niedługo rzucą delikatny cień. Miasto spotkań zyskało nowe miejsce spotkań człowieka z przyrodą. Na jednej z brzóz pozostaje błękitna kartka z pożegnaniem Jana Saramata, operatora koparki, który oddał parkowi swój talent i serce. Czytaj dalej Dzień Miłosierdzia

Starodrzew

W ostatnim pasie leśnym trwa „sadzenie” starych drzew. Nie mają korzeni, tylko grube pnie, na których mogą usiąść większe ptaki. Jedne są wypróchniałe w środku, w innych znajdują się dziuple. To kolejne miejsca zamieszkania dla najmniejszych lokatorów parku. Zanim znikną w cieniu młodych drzew posadzonych w pasie XX wieku, będą wyglądały jak pozostałości wymarłego lasu. Może skłonią kogoś do chwili refleksji? Czytaj dalej Starodrzew

Kręgi spotkań ŚDM

Kręgi spotkań na Światowe Dni Młodzieży 2016

Polana Spotkań i sąsiadująca z nią kolekcja brzóz o nazwie „Imagine” to dwa miejsca, które na terenie parku mają wyrażać misję miasta i jego przesłanie u progu XXI wieku. Jeśli Wrocław deklaruje się jako miasto spotkań, to trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, gdzie najchętniej gromadzą się ludzie na wspólne rozmowy albo posiłek? Tradycyjnym łącznikiem w każdej kulturze jest stół albo krąg siedzisk wokół ogniska. Wychodząc z tego założenia projektanci tworzą tu symboliczną mapę Wrocławia jako archipelagu miejsc spotkań. Każdy krąg odpowiada jakiemuś miejscu w obszarze  miasta i znajdują się wokół największego stołu w podobnych odległościach i kierunkach, w jakich przedstawiane miejsca są rozmieszczone względem Rynku. Mają swój indywidualny charakter i koloryt. Jest tu Park Wschodni z jasnymi siedziskami, Park Południowy, grabiszyńsko-oporowski zespół zieleni, czerwonawy Park Tysiąclecia, Park Zachodni i grafitowo-brunatny zespół karłowicki. Trzy szczyty błękitnawego serpentynitu symbolizują Park Szczytnicki, Ogród Zoologiczny oraz tereny wokół Stadionu Olimpijskiego. W miejscu Ostrowa Tumskiego leży pojedynczy blok, kształtem i wielkością przypominający ołtarz. Każdy kamień tu coś znaczy i żaden nie zostaje ułożony w sposób przypadkowy. Powstanie takiego land artu nie byłoby możliwe bez udziału Mirosława Szwaka – miłośnika, zbieracza i mistrza w układaniu kamienia. Polana Spotkań to pierwszy krok w kierunku parkowej kolekcji kamienia dolnośląskiego.
Czytaj dalej Kręgi spotkań ŚDM

Imagine

„Imagine”.  Sadzenie kolekcji brzóz na Światowe Dni Młodzieży 2016

Kolekcja brzóz jest jedynym fragmentem parku, gdzie pojawiają się odmiany z różnych stron świata, a praktycznie półkuli północnej, które mogą rosnąć w naszych warunkach. Są tu wyłącznie brzozy o różnych liściach, pokrojach korony oraz kolorach kory. Można w nich dostrzec przykład jedności w zróżnicowaniu. Projekt odwołuje się do symboliki brzozy jeszcze z czasów słowiańskich, kiedy widziano w niej zwiastunkę wiosny i symbol wiecznej młodości. Przypisywano jej też moc uzdrowicielską. Mimo delikatnej budowy jest odporna, nieustępliwa a ponieważ potrafi rosnąć w najbardziej trudnych warunkach, więc wykorzystuje się ją jako gatunek pionierski. W tej płaszczyźnie rysuje się jej związek ze Światowymi Dniami Młodzieży. Nazwa „Imagine” dla kolekcji odnosi się do słynnej niegdyś pieśni Johna Lennona, zwłaszcza do słów:

„Imagine all the people living life in peace…”

(Wyobraź sobie wszystkich ludzi żyjących w pokoju…).

Uwaga, mina!

Przygotowanie terenu do dalszych nasadzeń w Polany Spotkań nie jest wolne od niespodzianek.  Kiedyś musiały się tu toczyć walki, a ponieważ najwyraźniej nie wszystkie grunty były użytkowane dla celów rolniczych, więc w trakcie prac pojawiają się niewypały. Wcześniej wywieziono znaczną ich ilość w trakcie organizacji boisk do softballu, teraz trzeba wezwać saperów do unieszkodliwienia  miny oraz kilku innych pozostałości II wojny światowej. Zostają też wstrzymane prace w części TWG, gdzie natknięto się na szczątki żołnierza Wermachtu.

Wiosenna akcja

Wiosenna akcja „Przyjdź, posadź drzewo”

Cztery ostatnie pasy leśne zostają posadzone dość późno z powodu długotrwałych deszczów, które uniemożliwiły zorganizowanie imprezy na przełomie marca i kwietna, czyli w terminie najbardziej dogodnym dla roślin. Tym razem namioty z różnymi atrakcjami znalazły się w miejscu przyszłego Forum, bliżej lasów symbolizujących wieki XVI, XVII, XVIII i XIX. W stosunku do poprzednich imprez zmienił się skład gatunkowy drzew, które rozpoczynają dwa lasy z przewagą lip, dalej zaś, w obszarze niżej położonym i bardziej wilgotnym zostają posadzone drzewa typowe dla lasów łęgowych: olchy, wierzby, graby, trochę wiązów. Uczestnicy imprezy mieli okazję zobaczyć czereśnie po raz pierwszy kwitnące w Ptasiej Alei. Za kilka lat zaczną się tu uwijać pszczoły, zwabione zapachem miododajnych drzew. O tym wszystkim wspomina dyrektor Krzysztof Działa, który wraz z pracownikami Zarządu Zieleni Miejskiej też udziela wskazówek, jak się obchodzić z sadzonkami. Czytaj dalej Wiosenna akcja

Ptasia Aleja

Sadzenie Ptasiej Alei.

Teren parku przecina dawna droga polna, używana w czasie kiedy  prowadzono tu jeszcze działalność rolniczą. Zgodnie z projektem zostaje ona zachowana jako ślad dawnych dziejów tego obszaru i włączona do planowanych zadrzewień jako aleja tzw. czereśni ptasiej.  Drzewa czereśniowe często towarzyszyły drogom polnym na Dolnym Śląsku. Tutaj wybrano odmianę, której owoce nie nadają się do spożycia przez ludzi, ale obficie kwitnącą na wiosnę a potem chętnie odwiedzaną przez ptaki. To przysłowiowa ptasia stołówka. Park jest zaplanowany w taki sposób, żeby zwierzęta w każdej porze roku mogły tu znaleźć coś dla siebie. Podczas wytyczania alei po dawnym śladzie odsłania się zarośnięty rów melioracyjny. Wszystko zostało wchłonięte przez trzcinowisko i doprowadzenie terenu do dawnego stanu będzie wymagało paru lat pracy. Pierwsze drzewka docierają na miejsce 15 marca i zostają posadzone w ramach nasadzeń zastępczych na długości ponad kilometra. Reszta pojawi się jesienią. Czytaj dalej Ptasia Aleja