Park Tysiąclecia powstaje przy współpracy mieszkańców, władz i aktywistów. Stał się obywatelskim laboratorium przyrody, który łączy wypoczynek na łonie natury z ochroną bioróżnorodności oraz edukacją. Większość drzew została posadzona podczas jesiennych i wiosennych spotkań z przyrodą, a wiele elementów parku nawiązuje do ważnych wydarzeń z dziejów Wrocławia. Drzewa to długowieczni obserwatorzy ludzkich dziejów. Świat człowieka jest ściśle związany z ich obecnością. W dawnych czasach były przedmiotem kultu, natomiast teraz są oznaką czystego powietrza i zdrowia – zdrowego miasta. Drzewa są najważniejszymi reprezentantami flory. To one wzbogacają krajobraz, są miejscem do życia i pokarmem dla zwierząt, zatrzymują wodę, dają schronienie, cień, a przede wszystkim tlen.

TLEN to ważny dla życia gaz pochodzący z fotosyntezy. Drzewa potrafią wyprodukować go w każdy letni dzień, uwalniając ok.10 000 kg na km2. Każdy z nas potrzebuje 1 kg tego pierwiastka na dzień, a ten najczystszy zdobędziemy podczas spacerowych leśnych kąpieli.

LIŚCIASTE lasy mają znacznie większą moc niż iglaste (zwłaszcza od tych sztucznie sadzonych). Zatrzymują o 15% więcej wody w glebie niż choinkowi koledzy, łagodzą skutki skrajnych upałów i mrozów oraz produkują bardzo wilgotne, rześkie powietrze. Tworzą społeczności, które wspólnie są w stanie rosnąć prawie wieczność.

KĄPIEL leśna to zastrzyk energii, zdrowia i uśmiechu nazywana w Japoni shinrin-yoku. Spacery wśród drzew uspokajają, osłabiają i obniżają ciśnienie - zwłaszcza w dąbrowach. Godzina spędzona w lesie to wzrost kreatywności, większa świeżość umysłu, a przede wszystkim obniżenie kortyzolu (hormonu stresu) i poprawa samopoczucia.

DRZEWA działają jak urządzenia filtrujące. Korony stanowią blokadę dla kwasów, trujących węglowodorów, związków azotu, sadzy, pyłów oraz drobnoustrojów. Na obszarze km2 potrafią pochłonąć 7 tys. ton/rok tych wszystkich złych związków. Są prostym sposobem, abyśmy oddetchneli czystym powietrzem!

BUKI to pochłaniacze węgla z powietrza. Współcześnie zaczęto dosadzać je do tzw. leśnych gospodarstw węglowych. Są szczególnym gatunkiem żyjącym w rodzinnych grupach, gdzie osobniki chora i słabe wspomaga leśna społeczność. Ich owoce (bukiew) zawierają w sobie 50% oleju i skrobi i są niezłym przysmakiem dla zwierząt.

FITONCYDY - naturalne substancje wydzielane przez drzewa w celu obrony przed insektami. To sposób porozumiewania się w leśnej rodzinie. Mają one także szczególny wpływ na ludzi: mogą wspomagać odporność organizmu i wpływać na produkcję komórek antyrakowych i komórek NK (natural killers).

Harmonia ze środowiskiem przyrodniczym jest dla człowieka bardzo ważna. Pomimo ciągłej gonitwy za nowoczesnością, rozwojem technologicznym i gospodarczym jesteśmy częścią natury. Niestety, obecnie ta harmonia została zachwiana. Dziś zużywamy o 1/3 więcej surowców naturalnych niż przyroda potrafi uzupełnić. Jesteśmy także przeładowani ilością obowiązków, stresu i zbyt wysokim tempem życia. Najlepszym odpoczynkiem oraz sposobem na odzyskanie równowagi jest właśnie spotkanie z przyrodą. Udowodniono, że krajobraz naturalny działa kojąco i regeneracyjnie. Wywołuje pozytywne uczucia, obniża stres, a nawet wpływa na szybszy powrót do zdrowia. Efekty te zostały opisane jako Teoria Regeneracji Uwagi ART (Attention Restoration Theory). Odprężające fascynacje wywołują chmury, wschody słońca, czy promienie przenikające przez zasłonę liści. Parki są zatem szczególną miejską przestrzenią oferującą spokój i regenerację. Poznając różnorodny świat przyrody, znając jej właściwości i moce, możemy wpływać na naszą lepszą i zdrowszą przyszłość. Chroniąc naturę, zarówno drzewa jak i całe siedliska, przyczyniamy się do własnego szczęścia. Sadząc odpowiednie rośliny i dbając o nie możemy stać się twórcami zdrowego, zielonego miejsca do życia.

AUTORZY KONCEPCJI PROJEKTOWEJ
PROJEKTANCI:
Alina Drapella-Hermansdorfer
oraz Paweł Ogielski z Wydziału
Architektury PWr z Zespołem

WSPÓŁAUTORZY:
Teresa Lorenz oraz Ryszard
Majewicz
INWESTOR:

Zarząd Zieleni Miejskiej UM
Wrocławia
Projekt strony realizowany w ramach:
MIKROGRANTY - PROGRAM ESK WROCŁAW 2016

Natalia Bańdo - pakiet edukacyjny/grafika/zdjęcia
Alina Drapella-Hermansdorfer - teksty/opracowanie merytoryczne/zdjęcia
Katarzyna Kobierska - grafika/layout strony/zdjęcia
Wojciech Kowalewicz - tłumaczenie
Jakub Kucfir - web development
Paweł Ogielski - opracowanie merytoryczne/zdjęcia
Małgorzata Smołka - pakiet edukacyjny
SPONSORZY
Skontaktuj się z nami

90-945 Wrocław,
Nowy Dwór
Park Tysiąclecia
parktysiaclecia@gmail.com
Polub nas na: