TLEN to ważny dla życia gaz pochodzący z fotosyntezy. Drzewa potrafią wyprodukować go w każdy letni dzień, uwalniając ok.10 000 kg na km2. Każdy z nas potrzebuje 1 kg tego pierwiastka na dzień, a ten najczystszy zdobędziemy podczas spacerowych leśnych kąpieli.
LIŚCIASTE lasy mają znacznie większą moc niż iglaste (zwłaszcza od tych sztucznie sadzonych). Zatrzymują o 15% więcej wody w glebie niż choinkowi koledzy, łagodzą skutki skrajnych upałów i mrozów oraz produkują bardzo wilgotne, rześkie powietrze. Tworzą społeczności, które wspólnie są w stanie rosnąć prawie wieczność.
KĄPIEL leśna to zastrzyk energii, zdrowia i uśmiechu nazywana w Japoni shinrin-yoku. Spacery wśród drzew uspokajają, osłabiają i obniżają ciśnienie - zwłaszcza w dąbrowach. Godzina spędzona w lesie to wzrost kreatywności, większa świeżość umysłu, a przede wszystkim obniżenie kortyzolu (hormonu stresu) i poprawa samopoczucia.
DRZEWA działają jak urządzenia filtrujące. Korony stanowią blokadę dla kwasów, trujących węglowodorów, związków azotu, sadzy, pyłów oraz drobnoustrojów. Na obszarze km2 potrafią pochłonąć 7 tys. ton/rok tych wszystkich złych związków. Są prostym sposobem, abyśmy oddetchneli czystym powietrzem!
BUKI to pochłaniacze węgla z powietrza. Współcześnie zaczęto dosadzać je do tzw. leśnych gospodarstw węglowych. Są szczególnym gatunkiem żyjącym w rodzinnych grupach, gdzie osobniki chora i słabe wspomaga leśna społeczność. Ich owoce (bukiew) zawierają w sobie 50% oleju i skrobi i są niezłym przysmakiem dla zwierząt.
FITONCYDY - naturalne substancje wydzielane przez drzewa w celu obrony przed insektami. To sposób porozumiewania się w leśnej rodzinie. Mają one także szczególny wpływ na ludzi: mogą wspomagać odporność organizmu i wpływać na produkcję komórek antyrakowych i komórek NK (natural killers).
Alina Drapella-Hermansdorfer
oraz Paweł Ogielski z Wydziału
Architektury PWr z Zespołem
WSPÓŁAUTORZY:
Teresa Lorenz oraz Ryszard
Majewicz
Zarząd Zieleni Miejskiej UM
Wrocławia